PZP a stret so zverou: Ako funguje povinné zmluvné poistenie pri nehodách spôsobených zverou

Stret s divou zverou na cestách môže spôsobiť značné škody na vozidle a v niektorých prípadoch aj zranenia osôb. Na Slovensku sa stret s divou zverou na cestách považuje za mimoriadnu udalosť, ktorá môže byť pokrytá rôznymi druhmi poistenia. V tomto článku sa pozrieme na to, ako funguje povinné zmluvné poistenie (PZP) pri nehodách spôsobených zverou a aké ďalšie poistenie by ste mali zvážiť.

PZP a škody spôsobené zverou

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je základným poistením, ktoré musia mať majitelia všetkých motorových vozidiel na Slovensku. Hlavným účelom PZP je pokryť škody spôsobené tretím stranám v prípade dopravnej nehody. Avšak, v prípade stretu so zverou, PZP nepokrýva škody na vlastnom vozidle.

Havarijné poistenie a stret so zverou

Ak chcete mať pokryté škody na vlastnom vozidle pri nehodách spôsobených zverou, mali by ste zvážiť havarijné poistenie. Havarijné poistenie je dobrovoľné poistenie, ktoré pokrýva škody na vlastnom vozidle v dôsledku rôznych udalostí, vrátane stretu so zverou. Pri uzavretí havarijného poistenia si pozorne preštudujte podmienky a rozsah krytia, aby ste vedeli, či sú škody spôsobené zverou v rámci poistenia zahrnuté.

Ako postupovať pri stretu so zverou

Ak sa ocitnete v situácii, kedy ste narazili do zvery, postupujte nasledovne:

  1. Zastavte vozidlo a zabezpečte miesto nehody (zapnite výstražné svetlá, použite výstražný trojuholník).
  2. Skontrolujte, či niekto nie je zranený a ak je to potrebné, zavolajte záchranársku službu alebo políciu.
  3. Ak je to možné a bezpečné, odfotite miesto nehody, škody na vozidle a zviera, ktoré ste zranili alebo usmrtili.
  4. Kontaktujte svoju poisťovňu a informujte ich o nehode. Podľa pokynu a poistenia, ktoré máte, vám poisťovňa poskytne pokyny na ďalší postup.
  5. Vyplňte a podajte požadované dokumenty svojej poisťovni, ako napríklad oznámenie o škodovej udalosti, fotky z miesta nehody a prípadne záznam z polície.
  6. Poisťovňa vyhodnotí vašu požiadavku a rozhodne o vyrovnaní škody. Ak máte havarijné poistenie, ktoré pokrýva škody spôsobené zverou, mali by ste dostať náhradu za škody na vozidle. V prípade, že máte iba PZP, škody na vlastnom vozidle nebudú pokryté.

Čo si treba dať pozor pri uzavretí havarijného poistenia

  • Rozsah krytia: Uistite sa, že havarijné poistenie, ktoré uzatvárate, pokrýva škody spôsobené zverou. Niektoré poisťovne môžu mať obmedzený rozsah krytia alebo ponúknuť dodatočné krytie za príplatok.
  • Cena: Ceny PZP sa môžu líšiť medzi jednotlivými poisťovňami. Porovnajte ponuky rôznych poisťovní, aby ste našli najlepšiu cenu pre vaše potreby.
  • Poistná suma: Pri uzavretí havarijného poistenia sa uistite, že poistná suma je dostatočná na pokrytie škôd, ktoré by mohli vzniknúť pri nehode spôsobenej zverou.

Povinné zmluvné poistenie (PZP) nepokrýva škody na vlastnom vozidle pri nehodách spôsobených zverou. Pre pokrytie takýchto škôd by ste mali zvážiť uzavretie havarijného poistenia. Pri výbere havarijného poistenia dávajte pozor na rozsah krytia, cenu a poistnú sumu. V prípade stretu so zverou postupujte podľa uvedených pokynov a kontaktujte svoju poisťovňu, aby ste čo najrýchlejšie vyriešili škodovú udalosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top