Havarijné poistenie: Ako chrániť svoje vozidlo

Havarijné poistenie je dobrovoľný typ poistenia, ktorý chráni váš automobil pred škodami spôsobenými nehodami, krádežou, požiarom a ďalšími nebezpečnými situáciami. Na Slovensku je havarijné poistenie výhodou pre majiteľov áut, pretože im pomáha pri náhrade škôd, ktoré môžu vzniknúť pri nečakaných udalostiach. V tomto článku sa pozrieme na výhody havarijného poistenia, ako si ho zabezpečiť a aké sú základné pojmy spojené s týmto typom poistenia.

Čo pokrýva havarijné poistenie?

Havarijné poistenie zahŕňa ochranu pre váš automobil v prípade, že sa stane obeťou niektorej z týchto situácií:

 1. Doplnkové pokrytie pri dopravnej nehode
 2. Krádež alebo pokus o krádež
 3. Požiar
 4. Vandalizmus
 5. Poveternostné škody (napr. búrka, povodeň)
 6. Zrážka so zverou

Ako zabezpečiť havarijné poistenie

Na Slovensku je veľa poisťovní, ktoré ponúkajú havarijné poistenie. Pre zabezpečenie havarijného poistenia pre svoje vozidlo je potrebné urobiť nasledujúce kroky:

 1. Porovnať ponuky poisťovní: Navštívte webové stránky rôznych poisťovní alebo sa obráťte na ich zástupcov, aby ste získali ponuky pre váš automobil.
 2. Zvážte rozsah pokrytia: Vyberte si rozsah poistenia, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám a rozpočtu.
 3. Posúďte spôsobilosť zliav: Niektoré poisťovne ponúkajú zľavy pre bezpečnostné zariadenia, dobrý jazdný záznam alebo vernosť poisťovni.
 4. Vyplňte žiadosť o poistenie: Po výbere poisťovne a rozsahu pokrytia vyplňte žiadosť o havarijné poistenie.
 5. Zaplaťte poistné: Po schválení žiadosti uhradíte poistné a získate potvrdenie o uzavretí havarijného poistenia.

Základné pojmy havarijného poistenia

 1. Franchíza – Je točiastka, ktorú musí poistník zaplatiť pri každej škode, než poisťovňa začne pokryť náklady na opravu alebo náhradu. Franchíza môže byť pevná alebo percentuálna z celkovej hodnoty škody.
 2. Suma poistenia – Je to maximálna čiastka, ktorú poisťovňa zaplatí pri náhrade škody na vozidle. Suma poistenia zvyčajne zodpovedá trhovej hodnote vozidla.
 3. Povinné zmluvné poistenie (PZP) – Je to zákonom stanovený typ poistenia, ktorý pokrýva škody spôsobené tretím stranám. Havarijné poistenie je dobrovoľný doplnok k PZP.
 4. Bonus-malus systém – Je to systém zliav a prirážok, ktorý sa používa pri výpočte poistného pre havarijné poistenie. Bonusy sú zľavy, ktoré poistník získava za bezproblémové jazdenie, zatiaľ čo malusy sú prirážky za škodové udalosti.
 5. Celková strata – Pojem, ktorý sa používa v prípade, ak oprava vozidla nie je ekonomicky opodstatnená alebo je vozidlo nenávratne stratené (napr. krádež). V takom prípade poisťovňa vyplatí poistníkovi hodnotu vozidla pred udalosťou.

Havarijné poistenie je na Slovensku dôležitým nástrojom na ochranu vozidla pred rôznymi nepredvídateľnými udalosťami. Pre správne zabezpečenie vozidla havarijným poistením je potrebné zvážiť svoje potreby, rozpočet a porovnať ponuky od rôznych poisťovní. Havarijné poistenie pridáva vrstvu istoty a ochrany nad rámec povinného zmluvného poistenia, čo môže byť kľúčové pre majiteľov vozidiel, ktorí chcú chrániť svoju investíciu do automobilu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top