PZP pre traktor

Povinné zmluvné poistenie (PZP) nie je len otázkou osobných automobilov. Toto poistenie sa vzťahuje na všetky motorové vozidlá, ktoré sa pohybujú po cestných komunikáciách, vrátane traktorov. Bez ohľadu na to, či vlastníte lesný alebo poľnohospodársky traktor, je dôležité si uvedomiť povinnosť zabezpečiť jeho poistenie.

PZP pre traktory vlastnej výroby

Od 1. septembra 2013 platí zákon, že aj domáce vozidlá, traktory a iné pomocné stroje sa môžu legálne pohybovať po cestách. To znamená, že majitelia takýchto vozidiel sú povinní ich prihlásiť na dopravnom inšpektoráte, ktorý im prideli špeciálne evidenčné číslo vozidla (EČV) typu C. S týmto číslom môže traktor využívať cestné komunikácie a zároveň musí splniť povinnosť uzatvoriť PZP.

EČV typu C je pridelené bez ohľadu na výkon, technický stav alebo vzhľad vozidla. Tieto vozidlá nie sú podrobené technickej ani emisnej kontrole. Avšak, keď sa pohybujú po cestách, musia mať uzatvorené zmluvné poistenie.

Dôvody pre uzatvorenie PZP traktora

Traktory sú silné a mohutné stroje, ktoré vyžadujú zručnosť pri ovládaní. Sú často pomalšie ako ostatné vozidlá na ceste, alebo prepravujú ťažký náklad. Hoci sa na cestách zdržujú len zriedkavo, riziko spôsobenia škody je stále prítomné.

Majitelia traktorov by nemali podceňovať význam PZP. Aj keď s traktorom pracujete hlavne na poli, okolo domu alebo v lese, a na cestách sa pohybujete len zriedka, neuzatvorením PZP neušetríte. PZP pre traktory a iné vozidlá typu C je pomerne lacné, zvyčajne sa pohybuje okolo 25 €. Pre výpočet presnej sumy a zobrazenie konkrétnych ponúk poisťovní môžete využiť online kalkulačku.

Povinné zmluvné poistenie (PZP) pre traktor je dôležitou súčasťou zodpovednosti majiteľa vozidla. Nielenže zabezpečuje finančnú ochranu v prípade spôsobenej škody, ale tiež pomáha chrániť ostatných účastníkov cestnej premávky a ich majetok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top